Co je stomie?

Co je stomie?

Stomie je slovo řeckého původu, které znamená vyústění nebo otvor. Stomie je chirurgicky vytvořený vývod (z tlustého střeva, tenkého střeva nebo močového ústrojí) přes stěnu břišní. Stomie mohou být dočasné nebo trvalé. Nejčastějšími typy jsou kolostomie, ileostomie a urostomie. Péče o stomii se liší v závislosti na typu stomie.

Dočasná stomie je vytvořena na dobu určitou a to většinou z důvodů zajištění hojení komplikovaných pooperačních stavů.

Trvalá stomie je řešením bez možnosti návratu do původního stavu (například úplné odstranění konečníku, odstranění močového měchýře).

Vlastnosti stomie

Vlastnosti stomie
  • Zdravá stomie má červenou barvu, která značí, že je stomie dobře prokrvená.
  • Povrch stomie je obvykle vlhký a měkký – podobně jako tkáň zevnitř úst.
  • Stomie nemá nervová zakončení, a proto není citlivá.
  • Kůže kolem stomie by měla být neporušená a vypadat stejně jako kůže na jiných částech těla.
  • Obvykle bývá vyšita pouze jedna stomie. Existují však i případy, kdy musí být vyoperován více než jeden otvor.

Pokud vaše stomie nevykazuje tyto znaky, poraďte se se svou stomasestrou nebo ošetřujícím lékařem.

Druhy stomií

Stomické pomůcky

Stomické pomůcky

Základní funkce stomických pomůcekNejdůležitější úlohou stomických pomůcek je zachytávání stolice a moči.


Jednodílný a dvoudílný systém

Jednodílný systém jsou stomické sáčky, jejichž nedílnou součástí je lepicí plocha. Ta se po přizpůsobení otvoru velikosti stomie lepí na pokožku.

Dvoudílný systém tvoří sáček a podložka. Podložka má z vnitřní strany lepicí plochu, kterou se pomůcka připevňuje k tělu. Podložka by měla na pokožce vydržet nejméně dva dny. Sáček dvoudílného systému nemá vlastní lepicí plochu, ale připevňuje se k podložce. Je proto možné ponechat podložku na těle více dní a měnit jen sáčky.Uzavřené a výpustné sáčky

Jak napovídá název, sáček je v dolní části uzavřen. Tyto sáčky jsou určeny pro kolostomiky. Sáček se nevyprazdňuje, a jakmile je z 1/3 až ½ naplněn stolicí, odstraní se, vyprázdní a vyhodí do koše.

Výpustné sáčky mají na spodní straně otvor, který umožňuje podle potřeby sáček vyprázdnit. Ideálně, jakmile je z 1/3 až ½ naplněn. Tento typ sáčků určen především pro ileostomiky a urostomiky.Béžové a průhledné sáčky

U většiny sáčků si můžete vybrat, zda chcete jeho béžovou nebo průhlednou variantu. Průhledné sáčky se doporučují pro první dny až týdny po operaci, kdy je třeba stomii častěji kontrolovat.Vystřihovatelné a předstřižené pomůcky

Vzhledem k tomu, že lepicí plocha pomůcek slouží k ochraně peristomálního okolí, je nutné, aby dobře seděla. Vystřihovatelné lepicí plochy mají vždy základní velikost otvoru, který lze snadno vystřihnout přesně podle velikosti a tvaru stomie. Jsou ideální především po operaci, kdy se velikost stomie může měnit. Jakmile se vaše stomie ustálí a budete znát její velikost, můžete začít používat předstřižené pomůcky, které vám ušetří čas s vystřihováním. Jsou vhodné také pro osoby s omezenou zručností.Plochá lepicí plocha x konvexní lepicí plocha

Lepicí plocha pomůcek bývá nejčastěji plochá, ale může mít také různou velikost konvexity, což znamená, že vrstva lepicí plochy se směrem ke stomii zesiluje, což poskytuje bezpečnější a šetrnější přilnutí k pokožce a konvexní vložka pomůcky zajišťuje tlak v okolí stomie a pomáhá povytáhnutí stomie do sáčku. Konvexní produkty jsou vhodné na zanořené nebo retrahované stomie, na stomie v kožní řase či záhybu, na stomie na nebo pod úrovní kůže, na nesprávně vyšité stomie apod. Použití konvexních produktů vždy konzultujte se stomickou sestrou nebo ošetřujícím lékařem.

Limity pro spotřebu stomických pomůcek od 1. 12. 2019

Pomůcky stomické předepisuje smluvní lékař pojišťovny - odbornosti GER, CHI, INT, NEF, ONK, PED, PRL, URN - na poukaz. Pomůcky mohou být předepsány nejvýše na dobu 3 měsíců.

Limity pro spotřebu stomických pomůcek/úhrada na jeden měsíc:

PodložkySáčky
Kolostomickémax. 10 ksmax. 60 ks
Ileostomickémay. 15 ksmax. 30 ks
Urostomickémax. 15 ksmax. 30 ks

Prostředky vyplňovací a vyrovnávací:

120 ks/měsíc – Dansac X-tra půlkroužky

• 60 ks/měsíc – Dansac GX-tra půlkroužky

• 1 ks/měsíc – Dansac Pasta

Prostředky čistící:

261 bez DPH Kč/měsíc – Dansac ubrousky tělové, Dansac tělová voda

Prostředky ochranné:

870 Kč bez DPH/měsíc – Dansac krém

Odstraňovače stomické pomůcky:

435 Kč bez DPH/měsíc – Dansac EasiSpray odstraňovač adheziv

Prostředky deodorační:

304 Kč bez DPH/měsíc – Dansac pohlcovač zápachu

Pásy a přídržné prostředky:

max. 2 ks/rok (174 Kč bez DPH/1 ks) – Dansac pásek zajišťovací

Systémy irigační:

maximálně 2 sady/rok, (2 174 Kč bez DPH/sada) – Dansac souprava irigační (nárok na náhradní sáčky 300 ks/rok)