Ileostomie

Ileostomie se provádí, když je nutné trvale nebo dočasně obejít tlusté střevo. Například v situaci, kdy je potřeba jeho úplné odstranění. Ileostomie je tak vlastně umělé zakončení tenkého střeva na povrchu těla. Po operaci je potřeba nosit speciální sáček připevněný k vývodu, ve kterém se shromažďuje obsah střeva.

Typy ilestomie

Ileostomie
  • Jednohlavňová ileostomie: Vytváří se jedním otvorem, kdy se zbývající část střeva vyvede skrze břišní stěnu.
  • Dvouhlavňová ileostomie: Tento typ zahrnuje dva otvory, při kterých dochází k vyvedení kličky tlustého střeva.

Co byste měli vědět o ileostomii

  • Změny ve stolici: Bude to možná první věc, kterou patrně zaznamenáte. Tedy kromě samotného vývodu. Po operaci se vaše stolice bude nějakou dobu zdát přehnaně řídká a objemná. V tlustém střevě se střevní obsah běžně zahušťuje a tím, že tady jeho funkce chybí, je obsah velmi řídký. To se časem samozřejmě ustálí, ale i tak nabízíme celou řadu výrobků, které vám s tím pomohou.
  • Zachytávání do rezervoáru: U ileostomie bývá většinou střevní odpad řídký. Proto se používají sáčky, které de dají vypouštět a používat opakovaně.
  • Citlivost a péče: V oblasti stomie nejsou nervová zakončení, takže nebolí. S výrobky Dansac nebolí ani obsluha vývodu a následná péče.
  • Důkladná péče: Trávicí šťávy dokáží kůži okolo stomie nepěkně potrápit. S doplňkovými produkty Dansac není ale důkladná ochrana pokožky v okolí stomie žádný problém.

Doporučujeme přečíst náš článek Jak pečovat o stomii, kde najdete více rad a tipů.

Řešení pro Ileostomii od Dansac

Jednodílný systém

Je tvořen sáčkem se zabudovanou podložkou, který se zpravidla mění jednou denně.
Ileostomie - jednodílný systém

Dvoudílný systém

Skládá se ze sáčku s výpustným ventilem a podložky. Ta se mění zhruba jednou za tři dny.
Ileostomie - dvoudílný systém

Průvodce výměnou pomůcek při ileostomii

Video preview
Výměna ileostomického sáčku může být jednoduchá a čistá, když víte, jak na to. Nejdůležitější je mít všechny potřebné pomůcky po ruce. Připravili jsme pro vás podrobný a přehledný návod, který vás provede celým procesem krok za krokem.