Kolostomie

Kolostomie je malý chirurgický otvor na břiše, přes který se odvádí obsah tlustého střeva. Často jde jen o dočasné pooperační řešení, ale může být i trvalým nástrojem, jak nahradit nefunkční tlusté střevo. Kolostomie je nejčastějším typem stomie a její vyústění se obvykle nachází v pravé části podbřišku. Stolice a plyny při ní odchází samovolně, je proto nutné nosit speciální sáčky.

Typy kolostomie

Kolostomie
  • Jednohlavňová kolostomie: Vytváří se jedním otvorem, kdy se zbývající část střeva vyvede skrze břišní stěnu.
  • Dvouhlavňová kolostomie: Tento typ zahrnuje dva otvory, při kterých dochází k vyvedení kličky tlustého střeva.

Co byste měli vědět o kolostomii

  • Změny ve stolici: Stolice je jedna z prvních věcí, která se mění. Jako stomik se musíte připravit na to, že může měnit objem i strukturu podle umístění stomie na střevě nebo fázi, ve které se nacházíte.
  • Zachytávání do rezervoáru: U kolostomie bývá střevní opad tužší. Proto se používají jednorázové sáčky, které se většinou mění po naplnění do poloviny.
  • Citlivost a péče: V oblasti stomie nejsou nervová zakončení, takže nebolí. S výrobky Dansac nebolí ani obsluha vývodu a následná péče.
  • Důkladná péče: Trávicí šťávy dokáží kůži okolo stomie nepěkně potrápit. S  doplňkovými produkty Dansac není ale důkladná ochrana pokožky v okolí stomie žádný problém.

Doporučujeme přečíst náš článek Jak pečovat o stomii, kde najdete více rad a tipů.

Kolostomii dále dělíme podle umístění

  • Cékostomie

Cékostomie je umístěna v oblasti slepého střeva, na pravé straně podbřišku. Dnes se tento typ stomie používá jen vzácně, ale může být dobrým řešením pro specifické zdravotní problémy.

  • Sigmoideostomie

Sigmoideostomie se týká esovité části střeva a nachází se na levé straně podbřišku. Je to obvykle trvalé řešení po onkologických operacích.

  • Transverzostomie

Transverzostomie se vytváří v příčné části střeva, takže je umístěna nad pupíkem. Může to být jednohlavňová nebo dvouhlavňová a často je to jen dočasná pomůcka. Po operaci se může stolice měnit, ale postupem času se věci ustálí.

Řešení pro Kolostomii od Dansac

Jednodílný systém

Je tvořen sáčkem se zabudovanou podložkou, který se zpravidla mění jednou denně.
Kolostomie - jednodílný systém

Dvoudílný systém

Skládá se ze sáčku s výpustným ventilem a podložky. Ta se mění zhruba jednou za tři dny.
Kolostomie - dvoudílný systém

Průvodce výměnou pomůcek při kolostomii

Video preview
Výměna kolostomického sáčku může být jednoduchá a čistá, když víte, jak na to. Nejdůležitější je mít všechny potřebné pomůcky po ruce. Připravili jsme pro vás podrobný a přehledný návod, který vás provede celým procesem krok za krokem.