Urostomie

Urostomie je speciální typ stomie, která se zaměřuje na odvádění moči z těla. Jde o důležitý zdravotnický prostředek pro situace, kdy tělo samo nemůže odvádět moč. Umístění takové stomie se liší podle typu operace, kterou potřebujete.

Pro vývod urostomie se někdy používá část tlustého nebo tenkého střeva. V tomto případě střevo slouží jako prostředek pro vhodnější odvedení moči ven z těla. U některých pacientů je možné vytvořit z tenkého střeva i tzv. „rezervoár“, což umožňuje vědomou kontrolu vylučování moči pomocí katetru.

Co byste měli vědět o urostomii

Urostomie
Denní odvod moči: Stejně jako u zdravých osob, i pro stomiky s urostomií platí, že pitný režim je důležitý. Snažte se vypít alespoň 1,5 litru vody denně, aby váš systém zůstal hydratovaný a zdravý.

Citlivost a péče: V oblasti stomie nejsou nervová zakončení, takže nebolí. Moč je vůči kůži silně agresivní. Výrobky Dansac proto poskytují ochranu před podrážděním v oblasti vývodu.

KOCK rezervoár:
Lékaři mohou vytvořit rezervoár, ze kterého se pomocí gumového katetru vypouští moč zhruba po 6 hodinách.

Doporučujeme přečíst náš článek Jak pečovat o stomii, kde najdete více rad a tipů.

Řešení pro Urostomii od Dansac

Jednodílný systém

Je tvořen sáčkem se zabudovanou podložkou, který se zpravidla mění jednou denně.

Dvoudílný systém

Skládá se ze sáčku s výpustným ventilem a podložky. Ta se mění zhruba jednou za tři dny.

Průvodce výměnou pomůcek při urostomii

Video preview
Hladkou a čistou výměnu sáčku si s naším návodem zvládnete levou zadní. Hlavní je mít připravené všechny potřebné věci po ruce.