Phillip (30) - Trvalá ileostomie

Raději stomii než brát velké množství léků

„Nezvládal jsem moc dobře své problémy se střevy, bral jsem velké množství léků a měl jsem neustávající bolesti. Raději bych žil se stomií do konce svého života, než bral takové množství léků,“ vysvětluje Phillip z Nového Zélandu, kterému byla vytvořena stomie, když mu bylo devatenáct. Phillip trpěl zánětlivým onemocněním střeva, nazývaným ulcerativní kolitida.

I když budu mít stomii, budu se ještě moci potápět?

Phillip se zcela pochopitelně obával několika věcí. Bude moci pokračovat ve studiu, bude se ještě moci potápět, pokud bude mít stomii? Phillip vzpomíná: „Ihned po operaci jsem se nejvíce soustředil na to, zda budu schopen dál studovat na univerzitě a ukázalo se, že to nebude žádný problém. Další věc, které jsem se obával, že nyní, když mám stomii, se třeba nebudu moci potápět. Předtím, než jsem onemocněl, jsem si koupil celé nové vybavení na potápění a tolik jsem se chtěl potápět. Po operaci se ale objevily praktické obavy: Co se stane, když budu mít stomický sáček pod vodou? Zní to možná hloupě, ale to byla moje největší obava. Když se ukázalo, že se mé bolesti po operaci zmírňují a můj žaludek začíná zase pracovat, ani potápění a ani studium na univerzitě nebyly žádný problém. Zpočátku jsem měl pár nehod. Není to dobrý pocit, když se chcete zbavit toho, co se vám objevilo na břiše, a nikoliv v sáčku. Více méně jsem ale prošel touto první fází snadno, i přesto, že jsem měl pár začátečnických incidentů.“

Vyvedený z míry? V žádném případě!

Phillip měl velmi uvolněný přístup ke všemu, co se týkalo stomie. Před operací byla Phillipova matka jedna z prvních, kdo mu řekl něco o stomii a v nemocnici získal rovněž celou řadu užitečných informací a proto závěr, ke kterému Phillip došel, byl, že stomie je něco jako svěrač, který byl přesunut na břicho a že tím pádem půjde stolice do sáčku umístěném na břiše místo toho, aby šla do toalety.

Phillip říká: „Vždy se necítím na to, abych mluvil o své stomii. Není to ale proto, že by mne to uvádělo do rozpaků, jen nechci mluvit o své nemoci. Byl jsem samozřejmě velmi smutný, když jsem byl nemocný a když jsem se dozvěděl o stomii. Kdo by také nechtěl být stoprocentně v pořádku. Ale NIKDY jsem se necítil kvůli své stomii ponížený. Na začátku to bylo nepraktické a nepříjemné, ale ponižující – nikdy. Někdy bývá únavné mluvit stále o své nemoci a vyprávět svůj příběh stále dokola, ale pokud se lidé ptají, odpovídám jim otevřeně a upřímně.“

Můj život mám rád. Žiji aktivně.

„Můj život mám rád. Pokud je něco, co jsem neudělal, není to kvůli tomu, že bych měl stomii. Jsem typ člověka, který si užívá rušného života. Hodně cestuji. A to jak soukromě, tak pracovně. Žiji na Novém Zélandu, ale podnikám dlouhé cesty v průběhu celého roku. Mám za sebou výstupy v horách, a to daleko od civilizovaných toalet. Pouze nesmím zapomenou na svůj sáček.

Zažil jsem situace, kdy jsem byl na cestách a neměl jsem dostatek stomických sáčků, ale podařilo se mi najít místa, kde jsem sáčky dostal. Když jsem cestoval, moje matka mi chvíli sáčky posílala. Nyní jsem našel během svých cest řešení. Vždy můžete vyhledat blízkou nemocnici. Někdy nenaleznete přesně ty stejné sáčky, jako používáte doma, přesto však fungují.

Soustředím se na pozitiva

„Rozhodl jsem se soustředit na pozitivní stránky mé situace. Je tak snadné mít negativní myšlenky na vše v životě. Každopádně je to na vás. Mohl bych si udělat seznam kladných a záporných stránek v souvislosti s mou stomií. Ale pokud se zaměřím především na negativní stránky, možná se ze mě stane zahořklý a rozmrzelý člověk. Vybral jsem si to pozitivní.

Je mi dobře, jsem svobodný a žiju takový život, jaký chci. Se stomií či bez ní.“

Stomie – cesta, jak si najít děvče

Phillip přišel na to, že mít stomii může být zvláštní výhodou. Může pomoci při rozhodování o potenciálních přítelkyních. „Tělo můžete porovnávat s uměleckým dílem. Které z nich je krásnější – Rembrandt nebo Picasso? To vše záleží na vašem vkusu. To stejné platí i o lidském těle. Mé tělo má jizvy a kousek mého střeva ústí ven z mého břicha. Ale já se cítím v pohodě. Když se rozhlédnu, vidím kolem sebe spoustu lidí, kteří vypadají hůře i bez toho, že by měli stomii.

Naštěstí existuje několik dívek, které si myslí, že vypadám dobře a chtějí se mnou být. Mohu dokonce říci, že mi stomie poskytla opravdu dobrý filtr pro výběr potenciální přítelkyně. Dívky, které nezvládnou být se mnou a mou stomií teď, tak by se mnou stejně nechtěly být ani v budoucnu. Takže stomie mi pomohla najít dívky, které jsou opravdu hodné, hezké a skutečně báječné“, dodává Phillip.