Muž, který kontroluje stomický sáček po sportovním výkonu

Nevhodné sporty pro stomiky

Na jaké sporty si dát pozor? Obecně na takové, které mohou zvyšovat riziko poškození stomie nebo na oblast vývodu vytvářejí nadměrný tlak. Mezi sporty, kterým by se měli stomici spíše vyhýbat, patří:
Kontaktní sporty: Nadměrné riziko přímého nárazu na oblast stomie přinášejí ragby, americký fotbal, hokej nebo například box.

Extrémní sporty: Extrémní sporty s sebou nesou i extrémní zátěž na celé tělo. Výrazně zvyšují riziko poškození stomie a dalších komplikací.

Vzpírání a těžký fitness trénink: Zvedání těžkých vah vytváří enormní tlak na celé tělo. Pro oblast umělého vývodu hraničí takový zápřah na jisté poškození

Bojová umění: Riziku zranění jdete v bojových sportech hodně naproti. Je proto nejlepší se jim zcela vyhnout a ochránit se před zbytečným zraněním.

Jízda na koni: Krásná aktivita na krásném zvířeti. Pro stomiky však naprosto nevhodná, protože je plná svalového napínání a nepředvídatelnosti.

Akrobatická nebo extrémní gymnastika:
Sestavy se skládají z náhlých a prudkých pohybů. To je opak toho, co s umělým vývodem potřebujete.
Dívka kope fotbalový míč do brány

Další rady a tipy

Pravidelně pro vás doplňujeme zajímavé a praktické články, aby se vám se stomií žilo snadno a bez obav. Všechny články najdete v sekci Život se stomií.