Usmívající se žena

Rady a tipy pro ženy

Z pochopitelných důvodů se ženy obecně s umělým vývodem vyrovnávají obtížněji. Zde je několik poznatků, které mohou pomoci, aby tomu tak nebylo.
Žena, která si čte časopis u stolu
  1. Sebepřijetí a sebevědomí: Práce na sebepřijetí je nikdy nekončící proces. Pozitivní vnímání sebe sama je ale klíčem ke spokojenému životu.
  2. Menstruace a těhotenství: Stomie obvykle neovlivňuje menstruační cyklus nebo schopnost otěhotnět. Plánovat těhotenství byste ale vždy měla ve spolupráci se svým ošetřujícím lékařem.
  3. Fyzická aktivita: Věnujte se pravidelné fyzické aktivitě, která vám vyhovuje. Mnoho žen se stomií může bez problémů plavat, cvičit jógu nebo třeba chodit na procházky.
  4. Podpora a komunikace: Hledejte podporu u rodiny, přátel nebo ve skupinách pro lidi se stomií. Sdílení zkušeností a pocitů umí být velmi uklidňující.
  5. Praktický tip: Kamkoliv vyrážíte, doporučujeme vzít si s sebou do zásoby náhradní pomůcky a a hygienické potřeby, aby vás nezaskočila nepříjemná situace na veřejnosti.

Další rady a tipy

Pravidelně pro vás doplňujeme zajímavé a praktické články, aby se vám se stomií žilo snadno a bez obav. Všechny články najdete v sekci Život se stomií.