Mladá žena pijící vodu z plastové lahve

Pitný režim je důležitý

Některé stomie můžou mít vliv na větší ztrátu tekutin. Proto je správná hydratace tou nejlepší prevencí případných komplikací. Níže najdete obecná doporučení týkající se příjmu tekutin.
  1. Dostatečný příjem tekutin: Denně byste měli vypít alespoň 8–10 sklenic vody denně, což odpovídá přibližně 2 litrům.
  2. Vyváženost tekutin: Nemusíte pít pouze vodu. A ani byste neměli. Pro udržení rovnováhy elektrolytů je důležité zahrnout i jiné druhy nápojů. Vyzkoušejte například slabý čaj, ovocné šťávy bez dužiny nebo speciální rehydratační nápoje.
  3. Nápoje, na které si dát pozor: Vyhněte se nápojům, které způsobují dehydrataci nebo jiné komplikace. Patří mezi ně alkohol, káva, silný čaj a sladké limonády.
  4. Sledování barvy moči: Čím tmavší moč máte, tím více potřebujete doplnit tekutiny. Ideální moč je bezbarvá, průzračná tekutina.
  5. Zvyšování příjmu tekutinpodle aktivit a počasí: Při vyšších teplotách nebo při sportovní aktivitě pijte víc, abyste doplnili tekutiny, které vypotíte.
  6. Poradenství: Stomická sestra nebo ošetřující lékař vám pomohou sestavit individuální plán příjmu tekutin. Obraťte se na ně.

Další rady a tipy

Pravidelně pro vás doplňujeme zajímavé a praktické články, aby se vám se stomií žilo snadno a bez obav. Všechny články najdete v sekci Život se stomií.