Talíř se zeleninou

Jak na správný jídelníček

  1. Hydratace: Stomie ze své podstaty mohou způsobovat úbytek tekutin v těle. Zůstaňte hydratovaní a tekutiny průběžně doplňujte!
  2. Vyvážená strava: Váš jídelníček by měl obsahovat optimální poměr bílkovin, sacharidů, tuků, vitaminů a minerálů.
  3. Pozor na vlákninu: Pro normálně fungující trávicí systém je vláknina nezbytná. U některých typů stomií ale může vytvářet špunty v umělých vývodech.
  4. Rozdělení jídel: Místo tří velkých jídel zkuste jíst menší porce častěji během dne.
  5. Pozor na potraviny způsobující nadýmání a zápach: Některé potraviny mohou způsobovat nadměrnou plynatost nebo nepříjemný zápach střevních výměšků.
  6. Vyvarujte se potravin, které mohou stomii ucpat: Problémy mohou způsobovat například ořechy, semena, popcorn nebo některé druhy zeleniny.
  7. Pozor na potraviny, které mohou měnit barvu stolice: Abyste se zbytečně neděsili, dejte si pozor na potraviny, které mohou způsobovat změnu barvy stolice.

Doporučené technologie přípravy jídla

K přípravě jídel používáme vaření, dušení, vaření v páře, nebo pečení bez tuku tak, aby se netvořila kůrka. Tuky omezíme na minimum, vynecháme loje a sádlo. K přípravě jídel používáme spíše rostlinné oleje, k zjemnění čerstvé máslo.

Omáčky zahušťujeme zpočátku na sucho opraženou moukou – jíška není příliš vhodná – nebo nastrouhanou bramborou. Cibule jako základ omáček je použitelná, v syrovém stavu je ale nevhodná. K dochucení jídel se doporučují čerstvé bylinky, sušené koření velmi dobře rozdrtit. Kořenící směsi nejsou příliš vhodné.

Žena peče palačinky na pánvičce a muž ji pozoruje

Jednoduché recepty pro pacienty se stomií a po operaci střev

Ukázka kuchařky
Recepty, které zohledňují výše zmíněné rady a tipy najdete ve Stomické kuchařce, která je ke stažení také v pdf.

Další rady a tipy

Pravidelně pro vás doplňujeme zajímavé a praktické články, aby se vám se stomií žilo snadno a bez obav. Všechny články najdete v sekci Život se stomií.