Tipy a triky

Urostomie

Péče o stomii a kůži

Kůže v okolí urostomie, kde se nachází váš urostomický sáček, se nazývá peristomální oblast. Lepivé oblasti vašeho stomického systému se říká podložka a jejím účelem je chránit peristomální kůži a současně jí umožnit dýchat.

Je důležité tuto oblast udržovat v čistotě a chránit ji před obsahem odváděným stomií.

Stomické systémy

K dispozici jsou 2 typy: jednodílný a dvoudílný systém.

Jednodílný systém je tvořen sáčkem se zabudovanou podložkou.

Dvoudílný systém se skládá ze sáčku a samostatné podložky, které jsou pevně spojeny spojovacím kroužkem.

Podráždění peristomální kůže způsobuje právě tento odváděný obsah, ne trvalé používání a časté odstraňování kožní bariéry nebo sáčku. Pokud budete pociťovat v peristomální oblasti nepříjemný pocit, svědění, zarudnutí nebo bolestivost, může to být známkou pronikání části obsahu odváděného stomií na kůži. Pak je nutné váš sáček odstranit, oblast omýt, opláchnout a vysušit a nasadit nový sáček. Možná budete muset zkontrolovat těsnost sáčku nebo se obrátit na stomickou sestru, pokud tyto problémy přetrvávají.

jednodílný a dvoudílný systém

Noční drenážní sáček

Při připojování stomického sáčku k nočnímu drenážnímu systému dbejte na to, abyste ve stomickém sáčku nechali trochu moči, která po připojení odteče do drenážního sáčku. Zabráníte tak tvorbě vzduchového uzávěru, podtlaku nebo zkroucení stomického sáčku, drenážního sáčku a hadiček v noci.

Některé noční drenážní sáčky jsou jednorázové. Pro vyprázdnění sáčku jej nastřihněte a moč vypusťte, poté sáček dejte do odpadu.

Vyprázdněte opakovaně použitelný noční drenážní sáček.

Sáček a hadičky vypláchněte čistou vodou a zavěste jej, dokud se nevysuší. Sáček a hadičku dle potřeby zvnějšku otřete vlhkým hadříkem.

Je-li sáček viditelně poškozen nebo znečištěn, dejte jej do odpadu.

První dny a týdny po operaci

Nejprve vám to chvíli bude trvat, než si zvyknete a naučíte se o svou stomii pečovat. V průběhu rekonvalescence ale budete získávat více síly a péče o stomii bude stále snazší, rychlejší a efektivnější.

První 2 až 4 týdny po návratu domů budou vaše každodenní činnosti pomalejší. Jakmile v péči o stomii získáte větší jistotu, začnou být jednotlivé postupy rutinní a výměna sáčku by měla prodloužit váš každodenní pobyt v koupelně jen o několik minut.

Zkuste se pravidelně pohybovat, stůjte nebo choďte po svém domu nebo zahradě; podpoříte tak svůj krevní oběh a omezíte pocit otékání a nepohodlí v oblasti pánve a dolních končetin.

Mezi problémy během prvních dnů po operaci patří parastomální kýla. K dispozici je další podpůrná literatura – požádejte o další doporučení svou stomickou sestru.

Během prvních týdnů po operaci se často nedoporučuje řízení vozu. Také konzultujte se svojí stomickou sestrou.

Možná bude vhodné zeptat se vaší zdravotní pojišťovny, zda má nějaké konkrétní pokyny pro návrat k řízení po operaci v břišní oblasti.

Pokud budete odpoledne unaveni,
je v pořádku si odpočinout v posteli.

"Nezapomeňte pravidelně doplňovat svou rezervní sadu."

Jak na stravu

Nezapomeňte, že jídlo by měl být požitek! Naše těla potřebují pro dobrou rekonvalescenci a pevné zdraví mnoho různých typů potravy – tajemství tkví v tom vědět, co jíte, a dosáhnout správné rovnováhy.

Pokud máte nějaké dotazy týkající se stravy, prodiskutujte je se svou stomickou sestrou.

Po několika prvních týdnech byste měli

  • Mít 3–4 pravidelná jídla denně.
  • Vyvážit svůj příjem potravy; snažte se jíst trochu od všeho z našeho kruhu potravin.
  • Jíst každý den ovoce a zeleninu.
  • Pít hodně tekutin, pokud vám lékař nedoporučí něco jiného.

Kruh potravin pro vyváženou stravu

Kruh potravin pro vyváženou stravu

Je důležité udržovat odpovídající hydrataci, pokud vám poskytovatel zdravotní péče nedoporučí něco jiného.

"Každý den pijte hodně tekutin. "